PEPEE – BİRLİK ZAMANI FİLMİ

Öncelikle güzel ülkemizi bu denli tanıtıcı, eğitici ve bilgilendirici bir filmi Türk sinema sektörüne kazandırdığı için Ayşe Şule Bilgiç’i tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum. Bu filme çok emek verildiği aşikar. Genel olarak baktığımızda çok güzel. Şarkıları hele harika. Yöresel türküler de çok yerinde olmuş.

Benim için keyifli ve ülkemizin değerlerine önem verildiği için gurur verici bir film deneğimiydi. Yalnız filmin başında beni bile üzecek sahneler vardı. Pepee’ye annesi babası biraz hatalı davrandı. Sonradan düzeltildiysede o ilk kısım pepee’yi seven çocukları üzebilir diye düşündüm. Düşündüğüm gibi de olmuş zaten, daha sonra yorumlara baktığımda filmde ağlayan çocuklar olduğunu gördüm. Üzüldüm, ama  bu duygular ile yaşamın her anında karşılaşabilir çocuklarımız. Sadece ilk sahneye bakarak bu güzel filmin tamamına olumsuz yorum yapmak yanlış olur bence. Benim oğlum da filmde maymuşun bağırışından çağırışından, elektronik balon’un çıkardığı  seslerden, aksiyonundan korkmuş. Filmi sonuna kadar keyifle seyretti ama biraz ürktüğü anlarda suratını düşürdü, sevdiği sürpriz karekterleri görünce sevindi, filmde olanlara zaman zaman kızdı, zaman zaman güldü. Doruk Kartal çok duygusal bir çocuk olduğu için filmde onu üzen, geren sahnelere takıldı. Beğendin mi diye sorduğumda, beğenmedim dedi. Daha sonra ben komik kısımlarını anlatınca güldü, evet orası çok güzeldi dedi. Şarkılarını çok beğendi, şuan haala bana açtırıp keyifle söylüyor. Şuan iyi ki gitmişiz bu filme değil mi dediğimde; Evet cevabını alıyorum.

Pepee Birlik Peşinde, çocuğunuza bir çok insani duyguyu hissettirdiği için de çok güzel bir film bence. Çocuğunuzun psikolojisini en iyi siz bilebilirsiniz ve şekillendirebilirsiniz diye düşünüyorum. Bu renkli filmi seyrederken hiç korkmayan 3 yaşında bir kız çocuğu da gördüm, çıkmak için ağlamak üzere olan 6 yaşında bir erkek çocuk da. Her çocuk farklıdır. Bu yüzden bu filme verecekleri tepkiler de aynı olmayacaktır. Çocuğunuz çok beğenebilirde, beğenmeyebilirde. Denemeden siz de çocuğunuzun vereceği tepkileri bilemezsiniz. Bence çocuğunuzu daha iyi tanımak için bile bu filme gitmelisiniz. Biliyorsunuz sinemalarda ses çok yüksek oluyor, bazen biz büyükler bile ani seslerde ürkebiliyoruz. Bu filmde de seslerin yüksek olduğunu, korkmasına gerek olmadığını çocuğuza açıklayın.

Aksiyonu, macerayı, hareketi ve tabi ki Pepee’yi seven çocuğunuz, bu filmi de sevecektir. Aile bağlarının, ülkemizin zenginliklerinin iyiden iyiye hissedildiği bu şarkılı, türkülü, gezintili filme ben 10 üzerinden 7.9 veriyorum. Sinemada kaçırırsanız dvd’sini alıp, evde seyredin derim. Çocuklu her evde bulunması gereken bir eser. İzleyecek olanlara, iyi seyirler.

Duyarlı Anne

Ceyda KOCAL DEĞERLİ

Bir Cevap Yazın