İnsan önce kendini bilmeli, tanımalı. Kendini tanımayı başaramamış bir insanın, karşısındakini tanıyacağını düşünmüyorum. Sağlıklı bir iletişim için önce kendinizi iyi bilin.

Kendini bilen, kendini iyi ifade eder. Karşısındaki de onu net bir şekilde anlayıp, tanıyıp, güvenir ve o da kendini tanıtmaya çalışır. Sağlıklı iletişim için her iki tarafında kendini iyi tanıması, bilmesi gerekir aksi taktirde o iletişim bir yerde tıkanır. Çünkü tek bir tarafın kendini bilmesi yetersiz olmuştur.

Kendini bilen insan, karşısındakinin görüşlerine saygılıdır. Kendi fikrinden emindir, karşısındaki kişinin düşüncesini duymak istiyordur. Dinler, onaylamak zorunda olmadığını ama herkesin farklı düşünce yapısında olabileceğini savunur. Kendini bilmeyende saygısızdır. Sahip olduğu düşünce tek gerçekmiş gibi karşı tarafında aynı düşüncede olması konusunda ısrarcı davranır. Oysa kendini bilip, fikrine ve fikirlere saygılı olsa o da sakin kalacaktır.

Tek bir görüş olmadığını fark edelim lütfen. Kimin size sizin hakkınızda da dahi ne dediği önemli değildir. Gönülden gözünüze ve zihninize ulaşan konuyla ilgili düşünceniz neyse o sizi siz yapan, kendinizi bilmenizi sağlayan fikrinizdir.

Bilgiyle, sevgiyle, saygıyla kalın

Bir Yorum Yazın