ÖZÜRLÜ DEĞİL ENGELLİ

Maalesef ülkemizde çok yanlış bilinen ve uygulanan bir adlandırma var. Engelli insanların, “Özürlü” diye nitelendirilmesi. Oysaki özürlü herhangi bir hatasından dolayı özür dilemesi gereken kişiye söylenilmesi geren bir kelimedir. Engelli olup da özür dilemesi gereken bir şey yapmamış, herhangi bir hata işlememiş kişiye haksızlık değil midir bu “Özürlü” yakıştırması? Bu yüzden başlı başına özür dilenmesi gereken şey, özürlü diye hitap etmektir bence.

Ne yazık ki her yerde, tabelalarda dahil özürlü asansörü, özürlüler yolu, görme özürlüler, duyma özürlüler vs. diye okuduğumuz, engellilere kendini çok kötü hissettiren, düşüncesizce yazılmış, çizilmiş şeyler mevcut. Oysaki duyma özürlü denmez ki ona, işitme engelli denir. Diğerlerindeki özürlü kısımları da engelli olarak değiştirilmelidir. Çünkü hiç bir özrü olmayan bireylere özürlü demek ayıptır. Üzersiniz, günahtır. Engeller biz yardım etmediğimizde vardır. Onlara yardımcı olarak onları engelsiz hissettirebiliriz. Unutulmaması gereken bir konuda vardır; onun yerinde siz de olabilirdiniz çünkü her sağlıklı kişi bir engelli adayıdır. 5 dakika sonra başımıza ne geleceğini bilmezken engellilere karşı düşüncesizce bir yaklaşımda olmamalıyız. Bizim başımıza gelmeyecek olsa dahi, ki garantisi yok bu konuda bilgilenmeliyiz ve bencilce hareket etmemeliyiz özürlü diyerek.

Peki neler yapabiliriz. Onlar için ayrılmış araç park yerlerine kesinlikle park etmemeliyiz. Zaten çok az sayıdalar. İlgili yerlerle irtibata geçerek engelli park yerlerinin çoğaltılmasını talep edebiliriz. Yürüme alanları, yaşama mekanları fazlalaştırılmalı. Örneğin, Engellilere özel cafe&restaurant, eğlence merkezi inşaa edilebilir. Böyle bir yer olduğunda hem onları diğer kaderdaşlarıyla bir araya getirebiliriz, hem de mutluluklarında bir payımız olmuş olur.

Unutmayın ki insanın kalbine dokunmak iyileştiricidir. Herhangi bir yerde engelli gördüğümüzde lütfen yardımımızı esirgemeyelim. Elinden, kolundan tutup ona yardımcı olmak onu hayata tutundurmaktır.

Bir Cevap Yazın